Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 30/11/2022 |
Św. Andrzeja
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

„Od tej pory to jest nasze miasto” – powiedział Jan Paweł II w Częstochowie w 1991

WEB PAPIEŻ JAN PAWEŁ II CZĘSTOCHOWA 1991 EAST NEWS

EAST NEWS

Karol Wojteczek - 28.07.16

W Częstochowie za przyjmowanie pątników można było dotąd dostać grzywnę, a na czas pielgrzymek władza z premedytacją ograniczała przydziały żywności w sklepach.

W końcu roku 1990 Polska graniczyła wciąż z Niemcami, Czechosłowacją i Związkiem Radzieckim, na naszym terenie stacjonowało przeszło 50 tys. sowieckich żołnierzy, a inflacja na koniec roku wynosiła niemalże 600% (trzykrotnie więcej niż obecnie w Wenezueli).

I taki to kraj już w połowie kolejnego roku przyjąć miał 1,5 mln pielgrzymów. Naraz. W jednym, ćwierćmilionowym mieście.

W mieście, gdzie za przyjmowanie pątników można było dotąd dostać grzywnę, a na czas pielgrzymek władza z premedytacją ograniczała i tak skąpe przydziały żywności w sklepach.

Częstochowa była w czasach PRL-u miastem „na indeksie”. Dla jej komunistycznych władz sanktuarium na Jasnej Górze było czymś kłopotliwym. Robiono wszystko, aby utrudnić pielgrzymowanie oraz zantagonizować mieszkańców miasta i pielgrzymów. My chcieliśmy nawiązać współpracę z Jasną Górą. By dzięki niej miasto mogło się rozwijać – mówi w rozmowie z Aleteia.pl Tadeusz Wrona, pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Częstochowy.

Co było najtrudniejszym elementem przygotowań? – Wszystko. Miejsca noclegowe, infrastruktura, zaopatrzenie, bezpieczeństwo zdrowotne, a przede wszystkim środki finansowe. Miasto nie dysponowało nawet odpowiednią liczbą sanitariatów – wspomina prezydent Wrona.

Województwo częstochowskie było np. na przedostatnim miejscu, jeśli chodzi o stopień telefonizacji. A tu nagle dostaliśmy pierwszą w kraju automatyczną centralę telefoniczną. Pamiętam, jak kardynał Pironio, który ze strony Rzymu odpowiadał za spotkania młodych, jako pierwszy skorzystał z automatu na kartę magnetyczną zainstalowanego w obrębie  klasztoru na Jasnej Górze – dodaje Wrona, podkreślając również wielki wkład służb miejskich, mieszkańców i częstochowskiej młodzieży w organizację VI ŚDM.

Równolegle z przygotowaniami infrastrukturalnymi szły przygotowania na poziomie „duchowym”.

Bardzo chcieliśmy, aby Jan Paweł II w trakcie Światowych Dni w Częstochowie przyjął honorowe obywatelstwo miasta. Było to o tyle trudne, że Ojciec Święty, co do zasady, nie przyjmował do tej pory tego rodzaju wyróżnień.

W marcu 1991 r. pojechałem w ramach urlopu na pielgrzymkę do Rzymu. Opatrzność sprawiła, że w trakcie audiencji Jan Paweł II zatrzymał się akurat przy mnie i mogłem wyłuszczyć mu całą sprawę osobiście. „Musimy coś z tym zrobić” – odpowiedział Ojciec Święty. I ja już wiedziałem, że w tych słowach jest zgoda – opowiada Tadeusz Wrona.

15 sierpnia 1991 r. w Sali Rycerskiej jasnogórskiego klasztoru wraz z prezydentem Częstochowy zgromadziła się cała Rada Miasta, a także goście z Lourdes, Loreto i Altötting – sanktuariów o znaczeniu ogólnoświatowym. – Od tej pory możemy powiedzieć, że jest to nasze miasto – powiedział wówczas Jan Paweł II.

Wiesz już, na co przeznaczysz adwentową jałmużnę?

Pomóż nam, tak jak inni Czytelnicy, szerzyć dobro i wiarę w Internecie. Wystarczy, że każdy wpłaci tylko 12 złotych, byśmy mogli dalej tworzyć darmowe treści, które podnoszą Cię na duchu.

Złóż adwentową jałmużnę
Tags:
częstochowaŚwiatowe Dni Młodzieży
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Modlitwa dnia
Dziś świętujemy...

Tu możesz poprosić zakonników o modlitwę. Wyślij swoją intencję!


Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail