Aleteia
sobota 24/10/2020 |
Św. Antoniego Marii Clareta
Duchowość

Wirtualnie z Pocieszycielem, czyli nowa internetowa wspólnota modlitewna

PRZYJACIELE POCIESZYCIELA

fot. s. Marlena Siuta CSS

Łukasz Kaczyński - publikacja 24.10.18

Wspólnota Przyjaciele Pocieszyciela zaprasza do pogłębiania relacji z Duchem Świętym.

Jak mówi s. Pia Kaczmarczyk ze Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia w Krakowie, pomysł na założenie wspólnoty wziął się z zaobserwowania wzrostu zainteresowania Koronką ku czci Ducha Świętego. „Na pewno w dużej mierze jest to związane z hasłem roku duszpasterskiego Duch, który umacnia miłość. Widać to zwłaszcza po błyskawicznych zmianach na licznikach odwiedzin związanych ze wspomnianą modlitwą” – opisuje.

Duch Święty poszukiwany

Jak zauważa siostra, wielu ludzi pragnie przyzywać i modlić się do Ducha Świętego, jednak nie potrafi. Według niej doskonałą pomocą w tym zakresie jest właśnie Koronka ku czci Ducha Świętego, którą modlą się członkowie wspólnoty.

„Jej tekst to słowa, którymi Kościół od wieków woła do Ducha Świętego. Koronka to modlitwa, w której modlimy się do tej osoby Trójcy Świętej, która jest Miłością i prosimy, by Jej ogień także w nas zapłonął. To krótka modlitwa, ale jak głęboka. Bardzo ułatwia spotkanie z Pocieszycielem i otwarcie na Niego” – wskazuje.
Czytaj także:
Modlitwa do Ducha Świętego, którą Jan Paweł II odmawiał do końca życia

Wirtualna droga

Aby przystąpić do wspólnoty należy wypełnić specjalny formularz na stronie http://www.kanoniczki.pl. „Po tym otrzymujemy zaświadczenie o przynależności do wspólnoty i tak rozpoczynamy wspólną przygodę z Duchem Świętym poprzez modlitwę Koronką do Ducha Świętego. Drogą elektroniczną przesyłamy także rozważania na kolejne miesiące” – mówi s. Pia.

Obecnie Przyjaciele Pocieszyciela to ponad 50-osobowa grupa. „Najmłodsza osoba ma 18 lat, najstarsza 71. Spośród tych osób ponad połowa zadeklarowała się do odmawiania Koronki do Ducha Świętego przez całe życie. Statystki pokazują, że każdego dnia dziesiątki osób wchodzą na stronę naszej wspólnoty. To bardzo cieszy i zachęcamy gorąco, by się nie bać, ale podjąć z nami tę wirtualną drogę. Bo choć daleko od siebie, łączy nas Duch Święty, dla którego nie ma granic” – zachęca duchaczka.

Jak dodaje, wspólnota ma 4 zasadnicze cele. Przede wszystkim modlitwę do Ducha Świętego, by On przemieniał, napełniał miłością i pocieszał – zarówno członków wspólnoty, jak i tych, z którymi się oni spotykają na co dzień. „Chcemy też uwrażliwiać, że żaden dialog nie jest możliwy bez słuchania, a więc modlitwa to także poddawanie się natchnieniom i prowadzeniu Ducha Świętego” – mówi s. Pia.

Według niej z takiej bliskości rodzi się rzeczywiste poznanie i umiłowanie Trzeciej Osoby Boskiej, a zarazem wymierna realizacja nazwy wspólnoty. „Jesteśmy przy Nim i uczymy się Go. Właśnie jak przyjaciele – Przyjaciele Pocieszyciela. Ci, którzy dzięki Niemu stają się prawdziwie wolnymi i mogą o tym świadczyć w swoich środowiskach” – wyjaśnia.

Owoce internetowych więzi

S. Pia ocenia, że Przyjaciele Pocieszyciela to wyjątkowy owoc bieżącego roku duszpasterskiego, który będzie na pewno trwać także po jego zakończeniu. „Przyjaciele Pocieszyciela pragną przyzywać Ducha Świętego i wiedzą, że mają duchową więź z innymi osobami z tej wspólnoty. Każdy, kto modli się do Ducha Świętego, otwiera się na Jego działanie i pozwala Mu się prowadzić. Myślę, że to najważniejsza i niezwykle potrzebna postawa na co dzień, którą można wynieść z przynależności do naszej wspólnoty” – stwierdza.

Jak przyznają członkowie wspólnoty, pozwala im ona opierać swoją codzienność na owocach Bożego Ducha. „Poczułem, że potrzebuję w wierze czegoś więcej, by dalej się rozwijać. I że po to właśnie Jezus zostawił nam Pocieszyciela, którego przyjacielem staram się być ze wsparciem wspólnoty każdego dnia” – stwierdza Franciszek. „Chcę pogłębiać relację z Duchem Świętym, bo On daje mądrość i siłę potrzebną bardzo w dzisiejszym świecie pełnym pokus czy egoizmu. Nie przeszkadza mi, że nie mamy spotkań w realu. Siostra Pia, która się nami opiekuje, zachęca nas do kontaktu, przesyła rozważania i to na chwilę obecną w zupełności mi wystarcza” – mówi z kolei Jola.

Członkowie wspólnoty będą mieli okazję zobaczyć się osobiście. „W 2020 roku Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego będzie obchodzić jubileusz 800-lecia przybycia Zakonu Ducha Świętego do Polski. Myślę, że to będzie dobra okazja, by Przyjaciele Pocieszyciela mogli się spotkać i razem z nami świętować” – zapowiada s. Pia.


YOUNG WOMAN PRAYING

Czytaj także:
Niezwykła modlitwa, która ogarnia wszystkie aspekty życia


ST AUGUSTINE

Czytaj także:
Czujesz się bez sił i zdołowany? Ta modlitwa św. Augustyna do Ducha Świętego może pomóc

Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia jest aktualizowana codziennie i publikowana w ośmiu językach: po francusku, angielsku, arabsku, włosku, hiszpańsku, portugalsku, polsku i słoweńsku.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Tags:
Duch Świętymodlitwawspólnota
Modlitwa dnia
Dziś wspominamy świętego...

Top 10
RĄCZKA NIEMOWLAKA
Marta Brzezińska-Waleszczyk
Byłam świadkiem 45 minut życia. To była lekcj...
Katolicka Agencja Informacyjna
Papież: „To najgorsza zniewaga, jaką można wy...
MASS,YOUNG CHILD
Anna O'Neil
List do rodziców, którzy zabierają na mszę sw...
Philip Kosloski
5 świętych, których ciała nie uległy rozkłado...
OJCIEC SERAFIM
Łukasz Kobeszko
Przepięknie śpiewa i modli się w języku Jezus...
Bluźniercze graffiti na murze kościoła
Lucandrea Massaro
Wypisali proaborcyjne grafitti na kościele. R...
BEZDOMNY JEZUS
Katolicka Agencja Informacyjna
Wezwali policję do bezdomnego, a tam Jezus
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail