Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 29/02/2024 |
św. Romana Jurajskiego
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Bp Lityński: troska o czyste powietrze, czyste lasy i pola to też nasza misja

KOBIETA Z PLECAKIEM

Micah Hallahan/Unsplash | CC0

Katolicka Agencja Informacyjna - 23.09.19

Biskup zauważył, że misje wcale nie są daleko. „Nasza wspólnota parafialna to też są misje. Troska o czyste powietrze, o czyste lasy i pola, czyste otoczenie jest też naszą misją”.
Wielki Post to czas modlitwy i ofiary.
Pomóż nam, abyśmy mogli służyć Ci
w tym szczególnym okresie
Wesprzyj nas

Obecnie ziemia jest poniewierana i plądrowana, dlatego papież Franciszek zaprasza nas do „ekologicznego nawrócenia”. To znaczy, wzywa do „zmiany trasy”, do uznania pilności i piękna wyzwania, które jawi się przed nami w obliczu „troski o wspólny dom” – przypomniał bp Tadeusz Lityński podczas diecezjalnych obchodów akcji „Kromka chleba dla sąsiada” Caritas i Niedzieli św. Franciszka w Jaczowie, które odbyły się 22 września.
Czytaj także:
Chrześcijański etos ekologiczny. Ważny głos z diecezji płockiej

Co jest naszą misją?

Świętowanie rozpoczęło się od mszy świętej pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego, który na początku homilii przypominał, że w kościołach naszej ojczyzny odczytywany jest list zachęcający do włączenia się na swoje możliwości w Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny, którym będzie październik.

– Przed nami Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny. Miesiąc, który zgodnie z pragnieniem Ojca Świętego powinien stać się dla każdej parafii, wspólnoty i dla każdego ochrzczonego czasem odkrywania i odnawiania misyjnego powołania, czasem intensywniejszej troski o zbawienie każdego człowieka – zauważył biskup.

– Jak tego dokonać? Pewnym drogowskazem staje się dla nas ludzkie ciało, do którego często porównywane jest dzieło misyjne Kościoła. Jego głową, a zwłaszcza ustami są pasterze, którzy nauczają, iż Kościół jest autentyczny wówczas, kiedy idzie i głosi zbawienie w Chrystusie. Nogami są misjonarze, którzy wyruszyli tam, gdzie Ewangelia nie jest jeszcze znana. Z kolei sercem i krwiobiegiem są ci, którzy wspierają misyjne wysiłki swoją modlitwą, cierpieniem i wyrzeczeniem. Rękami wreszcie są dobroczyńcy misji, ci, którzy pomagają misjom materialnie – kontynuował.

Biskup zauważył, że misje wcale nie są daleko. – Nasza wspólnota parafialna to też są misje. Troska o ducha ewangelicznego w życiu naszych rodzin, w naszej społeczności, o ubogich, o poznanie Jezusa przez dzieci i młodzież. Ale w nauczaniu papieża Franciszka jest również to spojrzenie na świat oczami św. Franciszka z Asyżu. Troska o czyste powietrze, o czyste lasy i pola, czyste otoczenie jest też naszą misją – podkreślił.

Ziemia jest poniewierana i plądrowana

Biskup w homilii odniósł się do encykliki papieża Franciszka „Laudato si”. – Encyklika bierze swój tytuł od wezwania św. Franciszka: „Laudato si’, mi’ Signore”, (Chwalę Ciebie Panie), który w „Pieśni słonecznej” przypomina, że ziemia, nasz wspólny dom, „jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona” – mówił pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Zauważył również, że obecnie ta ziemia jest poniewierana i plądrowana, dlatego papież Franciszek zaprasza nas do „ekologicznego nawrócenia”. – To znaczy, wzywa do „zmiany trasy”, do uznania pilności i piękna wyzwania, które jawi się przed nami w obliczu „troski o wspólny dom”.
Czytaj także:
Smog jako problem duchowy. Franciszek wiedział, co pisze o zanieczyszczeniach. Zaglądamy do „Laudato si”

Równocześnie papież przyznaje, że „dostrzegamy rosnącą wrażliwość na środowisko i troskę o przyrodę oraz szczere i pełne bólu obawy o to, co się dzieje z naszą planetą”. Pozwala to na spoglądanie z nadzieją, która przenika całą encyklikę i wysyła wszystkim jasne i przesycone nadzieją przesłanie:

„Ludzkość jest jeszcze zdolna do współpracy w budowaniu naszego wspólnego domu”. W tej współpracy zawiera się także troska o czyste powietrze, o czyste lasy i pola, czyste otoczenie jest też naszą misją – podkreślił biskup.

– Jedną z przyczyn kryzysu ekologicznego jest chciwość, na którą zwrócił uwagę prorok Amos z pierwszego czytania. Chęć zysku, chęć bogacenia się za wszelką cenę, może prowadzić do niszczenia i degradacji przyrody, ale przede wszystkim drugiego człowieka – dodał.

Kształtowanie postaw ekologicznych

Po mszy świętej odbył się Eko Piknik zorganizowany przez diecezjalną Caritas i parafię z Jaczowa. Był m.in. ekostoiska, porady dietetyka, warsztaty, strefa dla dzieci, łańcuch dobrych praktyk i strefa zdrowego jedzenia.

– Wspólne świętowanie związane jest z nowym projektem ekologicznym Caritas Polska, w którym uczestniczy również nasza Caritas. Projekt ma na celu podniesienie świadomości i kształtowanie postaw ekologicznych – wyjaśnia Anna Kobylińska z diecezjalnej Caritas.

– Jednocześnie obchody Niedzieli św. Franciszka łączymy z akcją Kromka Chleba dla Sąsiada, która kieruje naszą uwagę na samotnych, opuszczonych i potrzebujących, tych którzy są blisko nas, szczególnie seniorów, ale i na tych którzy na co dzień im pomagają, na ludzi skupionych wokół misji Caritas – dodaje.

W trakcie pikniku odbyła się akcja charytatywna wspierające Schronisko Caritas dla Bezdomnych Mężczyzn w Żukowicach.

KAI/ks


BISKUP SKWORC, EKOLOGIA

Czytaj także:
Kościół, ekologia i polski węgiel. Rozmowa z abp. Skworcem

Tags:
biskupdokumenty kościołaekologiamisjepapież Franciszek
Modlitwa dnia
Dziś świętujemy...

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail