Aleteia logoAleteia logo
Aleteia
niedziela 01/11/2020 |
Uroczystość Wszystkich Świętych
home iconKościół
line break icon

Franciszek: Miłość do pieniędzy dzieli Kościół i rodziny [wideo]

PIENIĄDZE

Unsplash CC0

Redakcja - publikacja 21.04.20

Zobacz wideo z mocnym fragmentem z dzisiejszej homilii papieża Franciszka, wygłoszonej podczas Eucharystii w Domu św. Marty.

W homilii Ojciec Święty skomentował dzisiejszy fragment z Dziejów Apostolskich (Dz 4, 32-37), opisujący życie członków pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej, którzy mieli jedno serce i jednego ducha, i nikt „nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne…”. Nikt z nich nie cierpiał niedostatku.

Zaznaczył, że zawarty w tym fragmencie opis nie jest fantazją, lecz wzorem ukazującym, jak daleko można zajść, gdy wśród chrześcijan panuje uległość wobec Ducha Świętego, gdy pozwalają się Jemu przemienić. Przypomniał, że choć niebawem pojawią się w tej wspólnocie problemy, to Pan Bóg pragnie nam ukazać potencjał tkwiący w chrześcijanach, którzy są posłuszni Duchowi Świętemu, tworzącemu harmonię.

Ojciec Święty odniósł się także do drugiego rozdziału listu św. Jakuba oraz jedenastego rozdziału 1 Listu św. Pawła do Koryntian, by wskazać na problemy i podziały między chrześcijanami. Zauważył, że pieniądze sprawiają, iż chrześcijanie kierowali się względami na osobę, każąc bogatym zajmować zaszczytne miejsce, a ubogiemu gorsze – jak mówi św. Jakub. Podobnie św. Paweł krytykuje: „Każdy bowiem już wcześniej zabiera się do własnego jedzenia i tak się zdarza, że jeden jest głodny, podczas gdy drugi nietrzeźwy” (1 Kor 11,21).

„Wiele razy w historii Kościoła tam, gdzie dochodzi do wypaczeń doktrynalnych – nie zawsze, ale jednak wiele razy – kryją się za nimi pieniądze (…). Pieniądze dzielą wspólnotę. Z tego powodu ubóstwo jest matką wspólnoty, ubóstwo jest murem stojącym na straży wspólnoty. Pieniądze, interes własny dzielą. Także w rodzinach: ile rodzin zostało podzielonych przez spadek?” – pytał papież.

Następnie Ojciec Święty zaznaczył, że chrześcijan dzieli też próżność, chęć poczucia się lepszymi od innych, wyrażająca się w modlitwie faryzeusza: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie” (Łk 18,11). „Ile razy – nie zawsze, ale ile razy – sprawowanie sakramentu jest przykładem próżności, kto jest najlepiej ubrany…” – zauważył Franciszek.

Papież zwrócił również uwagę na plotki dzielące wspólnotę, a mające na celu dyskwalifikację innych osób.

Ale Duch zawsze przychodzi ze swoją mocą, aby nas ocalić od tej światowości pieniędzy, próżności i plotkowania, ponieważ Duch nie jest światem: jest przeciwko światu. Potrafi uczynić cuda, jest zdolny, by dokonać tych wielkich rzeczy. Prośmy Pana o tę uległość Duchowi Świętemu, aby nas przemieniał i przemieniał nasze wspólnoty, nasze wspólnoty parafialne, diecezjalne, wspólnoty zakonne, abyśmy mogli zawsze iść naprzód w harmonii, jakiej Jezus pragnie dla wspólnoty chrześcijańskiej – mówił Franciszek.

Aleteia/KAI/as


POMOC

Czytaj także:
Nie tylko modlitwa. Kościelne wspólnoty i organizacje wspierają walkę z pandemią


OBLICZENIA FINANSOWE

Czytaj także:
Czy jesteś wiernym zarządcą? Co Biblia mówi o finansach


BUDŻET DOMOWY

Czytaj także:
Brakuje ci pieniędzy? Oddaj Bogu 10% swojej wypłaty i… załóż 6 kont

Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia jest aktualizowana codziennie i publikowana w ośmiu językach: po francusku, angielsku, arabsku, włosku, hiszpańsku, portugalsku, polsku i słoweńsku.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Tags:
papież Franciszekpieniądze
Modlitwa dnia
Dziś wspominamy świętego...

Top 10
Philip Kosloski
5 świętych, których ciała nie uległy rozkłado...
ABORCJA
Michał Lubowicki
Twoja wiara nie ma nic do rzeczy w kwestii ab...
Theresa Aletheia Noble
Dobra spowiedź. 10 cennych rad od księży
Mathilde de Robien
Imiona, które noszą w sobie pieczęć Boga. Moż...
PAPIEŻ PRZYTULA CHOREGO MĘŻCZYZNĘ
Marine Soreau
„Papież nie bał się mnie objąć”. Opowieść czł...
ST JOSEPH,THE WORKER CARPENTER, JESUS,CHILDHOOD OF CHRIST
Philip Kosloski
Ta starożytna modlitwa do św. Józefa podobno ...
Redakcja
Cytat z Biblii dla ciebie na dziś [28 paździe...
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail