Aleteia logoAleteia logo
Aleteia
sobota 31/10/2020 |
Św. Alfonsa Rodrigueza
home iconAktualności
line break icon

Koronawirus w Tyńcu: mnisi na kwarantannie, czują się dobrze

BENEDYKTYNI W TYŃCU

Daniel Turbasa | Shutterstock

Katolicka Agencja Informacyjna - publikacja 22.09.20

W poniedziałek benedyktyni tynieccy poinformowali o wykryciu wirusa SARS-CoV-2 u jednego z członków wspólnoty. "Obecnie wszyscy członkowie naszej wspólnoty czują się bardzo dobrze i nikt nie ma objawów typowych dla COVID-19" - informuje rzecznik prasowy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu br. Grzegorz Hawryłeczko OSB.

Tyniec – bracia na kwarantannie

Mnisi pozostają w kwarantannie do 26 września włącznie. Zarażony mnich, z którym wspólnota miała ostatni kontakt w czwartkowy poranek, przebywa w miejscu izolacji poza klasztorem i przechodzi zakażenie bezobjawowo, a towarzyszy mu jeden z mnichów. Kwarantanna obejmuje zasadniczo teren klauzury mniszej.

„Obecnie wszyscy członkowie naszej wspólnoty czują się bardzo dobrze i nikt nie ma objawów typowych dla COVID-19. Ponieważ nie ma jednak całkowitej pewności, czy nikt z mnichów nie jest zakażony koronawirusem, brewiarz mnisi odmawiają prywatnie, tak by nie gromadzić się bez koniecznej potrzeby” – opisuje br. Hawryłeczko.

Z tego też względu za klauzurą codziennie odprawiane są trzy msze św., tak by mnisi mogli w nich uczestniczyć w mniejszych grupach. Testom zostało poddanych też kilku mnichów spośród tych, którzy mieli w ostatnim czasie największą styczność z ludźmi.

„Dziś otrzymaliśmy wyniki, które okazały się negatywne, co nas bardzo cieszy. Nie mamy jeszcze dyspozycji od sanepidu, czy wspólnota będzie musiała w całości przejść test na zakończenie kwarantanny, choć zakładamy, że tak właśnie będzie” – wskazuje rzecznik tynieckich benedyktynów.

Swego rodzaju rekolekcje

„Nasza wspólnota przeżywa ten czas jak swego rodzaju rekolekcje: kwarantanna oznacza odosobnienie, więcej ciszy i więcej czasu na modlitwę oraz lectio divina. Mimo to mnisi tęsknią do powrotu do wspólnej Liturgii godzin w stallach, która stanowi oś naszej codzienności” – dodaje.

Od poniedziałku do piątku mnisi będą odprawiać Eucharystię w kościele opactwa, który w tym okresie pozostanie całkowicie zamknięty. „Zachęcamy do jednoczenia się z nami w czasie mszy o godz. 6:30 i 18:00 za pośrednictwem portalu Tyniec.tv. Kościół będzie otwarty w niedzielę 20 września i w sobotę 26 września po poddaniu go dezynfekcji. W tych dniach mnisi nie będą przebywać w kościele” – informuje ponadto rzecznik.

Msze dla wiernych w Tyńcu

Msze niedzielne w kościele opactwa będą odprawiane o zwykłych godzinach przez kapłanów z zewnątrz. Ponadto msza niedzielna w kościele św. Kazimierza w Podgórkach Tynieckich jest odwołana, podobnie jak Eucharystie w kościele opactwa o 6:30 od poniedziałku do soboty. Msze św. o 18:00 od poniedziałku do piątku będą odprawiane w kaplicy ss. oblatek Serca Jezusa przy ul. Zagórze 11 przez kapłanów z zewnątrz, a Eucharystia o 18:00 w sobotę 26 września zostanie odprawiona w kościele opactwa przez kapłana z zewnątrz.

Br. Hawryłeczko zaznacza, że mnisi w tym trudnym czasie swoje modlitwy ofiarują za Kościół i dziękują wszystkim, którzy z kolei modlą się za nich. „Jesteśmy wdzięczni także księżom z okolicznych parafii, którzy w minioną niedzielę byli gotowi odprawiać msze święte w tynieckim kościele. Zwracamy uwagę, że kwarantanna obejmuje tylko klauzurę, a więc osobom wchodzącym na dziedziniec klasztoru nic nie grozi” – podkreśla.

Kancelaria parafialna i biuro cmentarza pozostają zamknięte do odwołania. Inne instytucje obecne na wzgórzu klasztornym nie przestają funkcjonować. „Dziękujemy za wyrazy wsparcia i prosimy o modlitwę za naszą wspólnotę, pracowników i wszystkich odwiedzających opactwo” – podsumowuje br. Hawryłeczko.


Super Chico

Czytaj także:
7 operacji i koronawirus. Ten pyzaty cherubinek jest prawdziwym wojownikiem!


NIEMOWLĘ, KORONAWIRUS

Czytaj także:
Po 34 dniach wybudzono go ze śpiączki. 5-miesięczne niemowlę wygrało z koronawirusem!

Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia jest aktualizowana codziennie i publikowana w ośmiu językach: po francusku, angielsku, arabsku, włosku, hiszpańsku, portugalsku, polsku i słoweńsku.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Tags:
koronawirus
Modlitwa dnia
Dziś wspominamy świętego...

Top 10
Philip Kosloski
5 świętych, których ciała nie uległy rozkłado...
Theresa Aletheia Noble
Dobra spowiedź. 10 cennych rad od księży
Mathilde de Robien
Imiona, które noszą w sobie pieczęć Boga. Moż...
ABORCJA
Michał Lubowicki
Twoja wiara nie ma nic do rzeczy w kwestii ab...
PAPIEŻ PRZYTULA CHOREGO MĘŻCZYZNĘ
Marine Soreau
„Papież nie bał się mnie objąć”. Opowieść czł...
ST JOSEPH,THE WORKER CARPENTER, JESUS,CHILDHOOD OF CHRIST
Philip Kosloski
Ta starożytna modlitwa do św. Józefa podobno ...
Redakcja
Cytat z Biblii dla ciebie na dziś [28 paździe...
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail