Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 10/08/2022 |
Św. Wawrzyńca
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Koronawirus w Tyńcu: mnisi na kwarantannie, czują się dobrze

BENEDYKTYNI W TYŃCU

Daniel Turbasa | Shutterstock

Katolicka Agencja Informacyjna - 22.09.20

W poniedziałek benedyktyni tynieccy poinformowali o wykryciu wirusa SARS-CoV-2 u jednego z członków wspólnoty. "Obecnie wszyscy członkowie naszej wspólnoty czują się bardzo dobrze i nikt nie ma objawów typowych dla COVID-19" - informuje rzecznik prasowy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu br. Grzegorz Hawryłeczko OSB.

Tyniec – bracia na kwarantannie

Mnisi pozostają w kwarantannie do 26 września włącznie. Zarażony mnich, z którym wspólnota miała ostatni kontakt w czwartkowy poranek, przebywa w miejscu izolacji poza klasztorem i przechodzi zakażenie bezobjawowo, a towarzyszy mu jeden z mnichów. Kwarantanna obejmuje zasadniczo teren klauzury mniszej.

„Obecnie wszyscy członkowie naszej wspólnoty czują się bardzo dobrze i nikt nie ma objawów typowych dla COVID-19. Ponieważ nie ma jednak całkowitej pewności, czy nikt z mnichów nie jest zakażony koronawirusem, brewiarz mnisi odmawiają prywatnie, tak by nie gromadzić się bez koniecznej potrzeby” – opisuje br. Hawryłeczko.

Z tego też względu za klauzurą codziennie odprawiane są trzy msze św., tak by mnisi mogli w nich uczestniczyć w mniejszych grupach. Testom zostało poddanych też kilku mnichów spośród tych, którzy mieli w ostatnim czasie największą styczność z ludźmi.

„Dziś otrzymaliśmy wyniki, które okazały się negatywne, co nas bardzo cieszy. Nie mamy jeszcze dyspozycji od sanepidu, czy wspólnota będzie musiała w całości przejść test na zakończenie kwarantanny, choć zakładamy, że tak właśnie będzie” – wskazuje rzecznik tynieckich benedyktynów.

Swego rodzaju rekolekcje

„Nasza wspólnota przeżywa ten czas jak swego rodzaju rekolekcje: kwarantanna oznacza odosobnienie, więcej ciszy i więcej czasu na modlitwę oraz lectio divina. Mimo to mnisi tęsknią do powrotu do wspólnej Liturgii godzin w stallach, która stanowi oś naszej codzienności” – dodaje.

Od poniedziałku do piątku mnisi będą odprawiać Eucharystię w kościele opactwa, który w tym okresie pozostanie całkowicie zamknięty. „Zachęcamy do jednoczenia się z nami w czasie mszy o godz. 6:30 i 18:00 za pośrednictwem portalu Tyniec.tv. Kościół będzie otwarty w niedzielę 20 września i w sobotę 26 września po poddaniu go dezynfekcji. W tych dniach mnisi nie będą przebywać w kościele” – informuje ponadto rzecznik.

Msze dla wiernych w Tyńcu

Msze niedzielne w kościele opactwa będą odprawiane o zwykłych godzinach przez kapłanów z zewnątrz. Ponadto msza niedzielna w kościele św. Kazimierza w Podgórkach Tynieckich jest odwołana, podobnie jak Eucharystie w kościele opactwa o 6:30 od poniedziałku do soboty. Msze św. o 18:00 od poniedziałku do piątku będą odprawiane w kaplicy ss. oblatek Serca Jezusa przy ul. Zagórze 11 przez kapłanów z zewnątrz, a Eucharystia o 18:00 w sobotę 26 września zostanie odprawiona w kościele opactwa przez kapłana z zewnątrz.

Br. Hawryłeczko zaznacza, że mnisi w tym trudnym czasie swoje modlitwy ofiarują za Kościół i dziękują wszystkim, którzy z kolei modlą się za nich. „Jesteśmy wdzięczni także księżom z okolicznych parafii, którzy w minioną niedzielę byli gotowi odprawiać msze święte w tynieckim kościele. Zwracamy uwagę, że kwarantanna obejmuje tylko klauzurę, a więc osobom wchodzącym na dziedziniec klasztoru nic nie grozi” – podkreśla.

Kancelaria parafialna i biuro cmentarza pozostają zamknięte do odwołania. Inne instytucje obecne na wzgórzu klasztornym nie przestają funkcjonować. „Dziękujemy za wyrazy wsparcia i prosimy o modlitwę za naszą wspólnotę, pracowników i wszystkich odwiedzających opactwo” – podsumowuje br. Hawryłeczko.


Super Chico

Czytaj także:
7 operacji i koronawirus. Ten pyzaty cherubinek jest prawdziwym wojownikiem!


NIEMOWLĘ, KORONAWIRUS

Czytaj także:
Po 34 dniach wybudzono go ze śpiączki. 5-miesięczne niemowlę wygrało z koronawirusem!

Tags:
koronawirus
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Modlitwa dnia
Dziś świętujemy...

Tu możesz poprosić zakonników o modlitwę. Wyślij swoją intencję!


Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail