Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 01/12/2023 |
Św. Karola de Foucauld
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

„Aktywna Parafia”: Ta nagroda pokazuje, że praca dla drugiego człowieka ma sens

FCYRiW9XoAEo_tm.jpeg

@agencja_KAI/Twitter

Hubert Szczypek / KAI - 23.10.21

Zakończył się konkurs organizowany przez Katolicką Agencję Informacyjną. Jego celem było propagowanie działań społecznych, ochrona zdrowia i promocja aktywnego trybu życia w parafiach w czasie wychodzenia z pandemii.

Konkurs „Aktywna Parafia” odbywał się pod patronatem honorowym bp. Artura Mizińskiego – Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Był to projekt dofinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.

Parafia jest przecież jedną z najważniejszych przestrzeni życia Kościoła. Papież Franciszek nazywa ją „domem radości, miłości i bliskości” – powiedział otwierający finał konkursu prezes KAI Marcin Przeciszewski. – Parafie są nie tylko wspólnotami sakramentalnymi, wspólnotami modlitwy i formacji, ale bardzo istotnym źródłem wielu działań społecznych – dodał.

Finał konkursu „Aktywna Parafia”

Finał Konkursu „Aktywna Parafia” odbył się w Szkole Podstawowej Niepublicznej nr 74 im. bł. Honorata Koźmińskiego w Warszawie. Dzięki uprzejmości dyrektor placówki – s. Ewy Krężlik – wspólnoty miały możliwość organizacji stoisk, na których zaprezentowały lokalne specjały kulinarne.

Licznie przybyli przedstawiciele parafii uczestniczących w finale przedstawili swoje wspólnoty. Zobaczyć można było m.in. występ mażoretek, recytację rymowanek o świętej Monice oraz usłyszeć talenty wokalne najmłodszych parafian.

Do finału zaproszonych zostało dziewięć wspólnot z całego kraju. Na uczestnictwo w nim zdecydowało się pięć parafii – ich przedstawiciele wzięli udział w konkurencjach sprawnościowych. Rywalizujący o tytuł Aktywnej Parafii konkurowali w różnych dyscyplinach w składach: damskich (rzut piłką lekarską, bieg/sztafeta babcia/córka/wnuczka), męskich (rzut piłką lekarską, bieg/sztafeta dziadek/syn/wnuk) oraz mieszanych (bieg żony z mężem, rzut do kosza).

„Aktywna Parafia 2021” – Skawa

Największą liczbę punktów oraz tytuł „Aktywnej Parafii 2021” uzyskała parafia pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Skawie. Zwycięska wspólnota należy do dekanatu Rabka w archidiecezji krakowskiej. Jej powstanie wiąże się z działalnością Towarzystwa św. Franciszka Salezego, popularnie nazywanego salezjanami. Od 1924 roku byli oni obecni na tamtejszych terenach, od 1924 r. posiadali dom zakonny. Dekret erekcyjny ustanawiający parafię pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Skawie został wydany przez kurię krakowską w 1942 roku. Za zgodą Stolicy Apostolskiej troska o nią została powierzona salezjanom. W 1935 roku poświęcony został kamień węgielny pod budowę świątyni, w której (wtedy jeszcze nieukończonej) pierwsza msza św. została odprawiona już w maju 1936 roku.

Proboszczem parafii jest ks. Tadeusz Szamara SDB. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1997 roku. Oprócz niego we wspólnocie posługuje trzech innych księży, którzy również są salezjanami.

Do zwycięzców trafiły bony na sprzęt sportowy o wartości 3 000 zł. Wspólnota zostanie też wkrótce szerzej przedstawiona na portalu ekai.pl.

– Św. Jan Bosko, który jest założycielem zgromadzenia salezjańskiego, wychowywał młodzież w duchu sportowym. Na boisku szeptał swoim wychowankom dobre słowa, które miały ich odrywać od złego, podsuwał im dobre pomysły. To też udaje się wykonywać w naszej parafii – zwrócił uwagę proboszcz zwycięskiej wspólnoty. – Dzięki Bogu w naszej parafii jest dużo ludzi aktywnych – od najmłodszych do najstarszych – tworzymy jedna wspólnotę, wspólnotę rodzinną. Ten duch św. Jana Bosko wciąż żyje w nas – powiedział ks. Tadeusz Szamara SDB.

– To zwycięstwo jest dla nas zwieńczeniem pracy całej parafii. To nagroda dla tych wszystkich, którzy parafie tworzą, poświęcają swoje serce i czas, aby parafia żyła –powiedziała przedstawicielka zwycięskiej wspólnoty. – Ta nagroda pokazuje, że praca dla drugiego człowieka ma sens – dodała.

Uczestnicy konkursu „Aktywna Parafia”

Drugie miejsce zajęła Parafia pw. św. Moniki w Poznaniu. Na trzecim miejscu uplasowała się Parafia pw. św. Hieronima w Warszawie.

W finale konkursu uczestniczyło pięć parafii z całego kraju: Parafia pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Skawie, Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie, Parafia pw. św. Bartłomieja Apostoła w Dobryszycach, Parafia pw. św. Moniki w Poznaniu, Parafia pw. św. Hieronima w Warszawie.

Konkurs „Aktywna Parafia” to projekt dofinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.

hsz/Warszawa

Tags:
parafiapolski kościół
Modlitwa dnia
Dziś świętujemy...

Tu możesz poprosić zakonników o modlitwę. Wyślij swoją intencję!


Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail