Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Św. Roberta
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Abp Szewczuk: W Mariupolu dochodzi do prawdziwego ludobójstwa

Mariupol

AP/Associated Press/East News

Katolicka Agencja Informacyjna - 22.03.22

„Ludzie są zabijani nie tylko przez broń wroga, ale także przez nienawiść. Setki ludzi umierają z głodu” – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w codziennym wideoprzesłaniu nagranym w 26 dniu wojny na Ukrainie.

Pan Bóg zadziałał w Twoim życiu?
Opowiedz nam o tym!
Pokażemy Twoją historię tysiącom czytelników.
Może komuś pomoże? Może kogoś uratuje?
   a
Prześlij swoje świadectwo!

Przesłanie arcybiskupa Szewczuka

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Drodzy bracia i siostry w Chrystusie! Dziś jest 21 marca 2022 r., a Ukraina przeżywa już dwudziesty szósty dzień tej niesprawiedliwej, straszliwej wojny, prowadzonej przez Rosję przeciwko pokojowemu narodowi ukraińskiemu i naszemu państwu.

Dziś, dzięki Bogu, przeżyliśmy tę noc. Pan Bóg pozwolił nam ujrzeć światło dnia. Ale tej nocy na Ukrainie znów polała się krew. Nasze miasta i wsie znów zadrżały od bombardowań. Z ukraińskiej ziemi znów słychać krzyki, wołania i płacze, aż do nieba, do uszu Boga.

Dziś współodczuwamy z miastem Mariupol, gdzie dokonuje się prawdziwe ludobójstwo. Ludzie umierają nie tylko od broni wroga, ale także z nienawiści. Setki ludzi umierają z głodu, nie tylko w mieście, ale także w jego okolicach. Na terenach czasowo okupowanych dochodzi do prawdziwych zbrodni przeciwko ludzkości.

Każdego dnia docierają do nas wiadomości o prawdziwej katastrofie humanitarnej, o morderstwach, grabieżach, gwałtach. Ale nawet tam, zwłaszcza na południu Ukrainy, ludność cywilna protestuje przeciwko okupantowi.

Ludzie protestują przeciwko swoim ciemiężycielom i mordercom, pokazują, że Chersoń i inne miasta Ukrainy, które znajdują się dziś pod okupacją, są Ukrainą i chcą żyć w niepodległym, wolnym państwie ukraińskim.

Proszę nas wszystkich o modlitwę za tych ludzi, którzy są przymusowo deportowani z Ukrainy do Rosji. Znów mamy do czynienia z falą przymusowych deportacji obywateli Ukrainy do obcego państwa. Nikt z nas nie wie, jaki los ich tam czeka, bo oni sami nie decydują o tym, co mają robić.

Dziś chciałbym szczególnie podziękować tym wszystkim, których na Ukrainie nazywa się ratownikami, za ich pełną poświęcenia pracę. Są to nasi strażacy, a także służby ratownicze różnych szczebli. Jakiej odwagi i wiary potrzeba w służbie, jaką pełnicie, skoro infrastruktura naszych miast i wsi jest codziennie bombardowana i niszczona!

A ci niestrudzeni bohaterowie każdego dnia niestrudzenie i z uporem ją odbudowują. Przywracają dostawy energii elektrycznej, gazu, ciepła do domów naszych ludzi. Każdego dnia widzą, jak wróg niszczy owoc ich pracy, a mimo to uparcie odbudowują i budują go następnego dnia. Wielu z nich zginęło pod bombami i kulami wroga, gorliwie wykonując swoje zadanie. Oby takich ratowników na Ukrainie było jak najwięcej!

Jakże to jest ważne, aby cały świat, cała wspólnota światowa, była jak ci ratownicy, którzy w obliczu wojny odzyskują przestrzeń życia. Którzy budują pokój i ratują ludzkie życie na dzisiejszej, walczącej Ukrainie.

Niech Miłosierny Pan błogosławi naszej ziemi. Niech Miłosierny Pan da Ukrainie zwycięstwo nad rosyjskim agresorem. Niech Pan Bóg obdarzy zwycięstwem naszą ukraińską armię, za którą modlimy się dziś szczególnie w modlitwie do Pana Boga.

O Panie, pobłogosław swoje dzieci. Błogosław także swojemu narodowi. Błogosław swoje państwo. Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Tags:
Ukrainawojna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Modlitwa dnia
Dziś świętujemy...

Tu możesz poprosić zakonników o modlitwę. Wyślij swoją intencję!


Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail