Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 24/05/2024 |
Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Abp Szewczuk: Świadomie czynione zło przynosi duszy śmierć. Boże, powstrzymaj wojnę!

exploded house in borodyanka

Photo by Алесь Усцінаў on <a href="https://www.pexels.com/photo/exploded-house-in-borodyanka-11734710/" rel="nofollow">Pexels.com</a>

Katolicka Agencja Informacyjna - 09.04.22

Dziś prosimy: Boże, błogosław Ukrainie! Powstrzymaj wojnę, pobłogosław nasz naród pokojem! Niech Twój anioł stróż strzeże uciekających przed nieuchronną śmiercią w drodze.

„Rosja prowadzi z Ukrainą wojnę totalną. Celowo zabija nie tylko żołnierzy, ale niszczy nasze miasta i wsie, a co najważniejsze, prowadzi systemową wojnę z ludnością cywilną” – powiedział w codziennym orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk. Nawiązał do ostatnich okrucieństw agresora, w tym do ataku rakietowego na dworzec kolejowy w Kramatorsku.

Abp Szewczuk: Boże, powstrzymaj wojnę!

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Drodzy bracia i siostry w Chrystusie! Dziś jest 9 kwietnia 2022 r., a Ukraina przeżywa 45. dzień rosyjskiego ataku, rosyjskiej wojny przeciwko narodowi ukraińskiemu i naszemu państwu.

Miniony dzień i miniona noc były bardzo dramatyczne. Byliśmy świadkami ataków rakietowych na nasze miasta, widzieliśmy śmierć niewinnych ludzi. Zaciekłe walki toczą się wokół naszego Charkowa, w Donbasie, wokół naszego męczeńskiego miasta Mariupola, na południu naszej ojczyzny.

Powiedzieliśmy już, że wróg prowadzi totalną wojnę przeciwko Ukrainie i z premedytacją zabija nie tylko wojskowych, ale niszczy nasze miasta i wsie, a przede wszystkim prowadzi zaplanowaną, systematyczną wojnę przeciwko ludności cywilnej.

W życiu duchowym jesteśmy nieustannie konfrontowani z fenomenem grzechu. Słowo „grzech” jest znane zarówno wierzącym, jak i niewierzącym. Kościół Chrystusowy naucza, że grzech jest świadomym i dobrowolnym zerwaniem, przekroczeniem przykazania Bożego, istotnej zasady życia ludzkiego, łączności człowieka z Bogiem, człowieka z bliźnim.

Gdy człowiek czyni zło nieświadomie lub nie do końca dobrowolnie, jego osobista odpowiedzialność za ten czyn, za to zło, może być mniejsza. Ale gdy czyni zło świadomie, z premedytacją, wtedy ponosi pełną odpowiedzialność. Wtedy to zło przenika do duszy i serca, niszczy od wewnątrz, czyni niewolnikiem grzechu i przynosi śmierć. Słowo Boże mówi nam, że karą za grzech jest śmierć.

Wczoraj byliśmy świadkami straszliwej zbrodni: tragedii na stacji kolejowej w Kramatorsku. Celowo, świadomie zaplanowanej – dwa rosyjskie pociski zostały wystrzelone w kierunku tej stacji kolejowej, zabiły ponad 53 osoby i zraniły ponad 100. Wiele z nich jest w stanie krytycznym i może umrzeć w ciągu najbliższych godzin lub dni. Zginęły kobiety i dzieci: ludzie próbujący się ewakuować, opuścić teren ciężkich walk, spokojni ludzie, którzy nie chcieli być zakładnikami w tej wojnie.

Nie było tam armii, nie było infrastruktury wojskowej. Były tam osoby cywilne. Także rosyjskojęzyczni mieszkańcy Donbasu, których Rosja – jak twierdzi – chce „wyzwolić” i usiłuje za nich walczyć. Byliśmy świadkami nieusprawiedliwionej i odrażającej zbrodni, która została potępiona na całym świecie. Jest to przykład ewidentnej zbrodni przeciwko ludzkości.

Dziś modlimy się za niewinne ofiary, dziś staramy się pomagać rannym, trwać przy tych wszystkich, którzy dziś zmuszeni są uciekać przed wojną, opuszczać swoje domy, swoje miasta i wioski. Dzisiaj starajmy się przeciwstawiać grzechowi, czyniąc dobro świadomie i dobrowolnie, aby ocalić godność człowieka i ludzkie życie.

Dziś modlimy się za Ukrainę, za naszą armię, która ratuje, naszą armię, która ofiarując swoje życie, broni życia i zdrowia spokojnego narodu ukraińskiego. Dziś prosimy: Boże, błogosław Ukrainie! Powstrzymaj wojnę, pobłogosław nasz naród pokojem! Niech Twój anioł stróż strzeże uciekających przed nieuchronną śmiercią w drodze. Boże, daj zwycięstwo Ukrainie!

Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Tags:
Ukrainawojna
Modlitwa dnia
Dziś świętujemy...

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail