Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 08/12/2022 |
Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny
Aleteia logo
Uncategorized
separateurCreated with Sketch.

List księdza do rodziców małych dzieci. „Czujcie się jak w domu”

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
CHILD

Tomsickova Tatyana | Shutterstock

Nicholas Fleming - 04.05.22

Pewien ksiądz zostawił na kościelnych ławkach karteczki skierowane do wszystkich parafian. O co ich poprosił?

Podobnie jak wiele kościołów, parafia pod wezwaniem św. Jana i Jakuba na Rhode Island (USA) odnotowała w ostatnich latach stopniowy spadek frekwencji wiernych. Nie było więc niespodzianką, gdy połączono ją z inną pobliską parafią.

Kiedy po raz pierwszy zostałem tam mianowany księdzem, parafianie nie wyobrażali sobie świetlanej przyszłości dla parafii. Jej wierni – a oni są wierni – starzeli się, a roczna liczba pogrzebów znacznie przewyższała liczbę chrztów. Przyszłość w takich realiach wyglądała dość ponuro.

Ale dwa lata później w kościele rozległ się nowy dźwięk.

Dziecko

Był to dźwięk płaczu dziecka na tyłach kościoła i młodej matki desperacko próbującej uspokoić swoje maleństwo.

Pomimo moich początkowych obaw ludzie wyglądali na zachwyconych. Ten słabiutki płacz był znakiem życia, nowego przebudzenia, jak nowa wiosna, o której tak często mówił wielki święty, Jan Paweł II.

Młoda rodzina wykazała się odwagą, przyprowadzając dziecko do kościoła, zwłaszcza gdy się zorientowali, że na niedzielnej mszy o 8 rano jest ono jedynym maluchem. Po mszy zachęciłem ich do częstego przychodzenia i poinformowałem, że zawsze będą mile widziani.

To maleństwo stało się tematem naszych rozmów przy kawie. Tego dnia co najmniej kilkanaście osób skomentowało, jak dobrze było usłyszeć głos dziecka w kościele. Mieli oni nadzieję, że pojawi się ich więcej.

Chrzest

Nieco później, między lipcem a wrześniem, nasza parafia została pobłogosławiona chrztem dziewięciorga dzieci. Obecnie nasza parafia się rozrasta, a przyjęcie dzieci zmieniło wszystko.

Niedawno na Twitterze natrafiłem na post młodej mamy, która zamieściła zdjęcie bileciku z kościelnej ławki z napisem: „Moja parafia robi kilka rzeczy dobrze”.

To był bilecik dla młodych rodzin, przypominający im, że radością jest mieć ich w parafii, i przypominający parafianom, iż powinni być życzliwi oraz pamiętać, że dzieci są przyszłością i nadzieją Kościoła.

Skopiowałem ten pomysł i umieściłem go w moim biuletynie jeszcze w tym samym tygodniu. Na ławkach rozłożyłem bileciki z obrazkiem do kolorowania po drugiej stronie, aby najmłodsi parafianie mogli się czymś zająć podczas celebracji.

Przyszłość

Morał z tej historii: przyszłością naszego kościoła są nasze dzieci i musimy uczynić wszystko, co możliwe, aby pomóc młodym rodzicom spełnić tę nadzieję.

Oto bilecik skierowany do wszystkich naszych parafian, który znajduje się na ławkach w naszym kościele:

Drodzy Rodzice małych Dzieci!

Witajcie! Jesteśmy wdzięczni, że Ty i Twoja rodzina dołączyliście do nas na parafialną mszę św.. Mamy nadzieję, że Wasze maluchy wyrosną na ważnych członków naszej parafialnej rodziny. Jesteśmy wdzięczni, że rozpoczęliście z nami tę podróż.

Bądźcie spokojni! Wszyscy wiemy, że nie jest łatwo przyprowadzić całą rodzinę na mszę, a jeszcze trudniejszym zadaniem może okazać się utrzymanie podczas nabożeństwa w ciszy i spokoju wszystkich maluchów. Jednak dzieci powinny wiedzieć, że ten kościół jest ich domem, a my wszyscy, cała nasza społeczność, jesteśmy braćmi i siostrami. W tym miejscu kultu, w domu Bożym, dzieci powinny czuć się mile widziane i jak u siebie w domu.

Zapraszamy Was do śpiewania, modlitwy, nauczania, odpowiadania i wyjaśniania Waszym dzieciom, co dzieje się na mszy. Nasza liturgia jest pełna życia, a nasze dzieci uczą się kochać Boga przez Was i Wasz udział w modlitwie. Dzieci uczą się poprzez przykład i Wasze zaangażowanie w uczestnictwie we mszy świętej.

Poza tym, każdy wie, że dzieci czasami płaczą, hałasują lub uciekają spod czujnej opieki rodziców. Nie miejcie obaw i nie bójcie się prosić o pomoc! Jesteśmy jedną rodziną i w chrześcijańskiej miłości jesteśmy wezwani do pomocy naszym braciom i siostrom.

Drodzy Parafianie,

obecność dzieci na mszy świętej to dar dla naszego kościoła i znak, że się rozwijamy! Powinniśmy się cieszyć, że nasze dzieci są z nami, a nasza parafia wita nowe życie! Pamiętajmy, aby nadal zachęcać nasze młode rodziny, oferować swoją pomoc, jeśli jej potrzebują i wspierać je najlepiej, jak potrafimy!

„Lecz Jezus rzekł: «Dopuśćcie dzieci i nie przeszkadzajcie im przyjść do Mnie; do takich bowiem należy królestwo niebieskie»” (Mt 19,14).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!

Wiesz już, na co przeznaczysz adwentową jałmużnę?

Pomóż nam, tak jak inni Czytelnicy, szerzyć dobro i wiarę w Internecie. Wystarczy, że każdy wpłaci tylko 12 złotych, byśmy mogli dalej tworzyć darmowe treści, które podnoszą Cię na duchu.

Złóż adwentową jałmużnę
Tags:
dziecikościół powszechnyWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Modlitwa dnia
Dziś świętujemy...

Tu możesz poprosić zakonników o modlitwę. Wyślij swoją intencję!


Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail