Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 02/10/2023 |
Świętych Aniołów Stróżów
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Abp Szewczuk: Boże, ulecz rany zadane duszom Ukraińców! O Boże, naucz nas przebaczać!

Ukrywająca się przed wojną w metrze w Charkowie ukraińska kobieta chowa swoją twarz w dłoniach

SERGEY BOBOK/AFP/East News

Katolicka Agencja Informacyjna - 20.05.22

O zagojenie ran, jakie zadała Ukraińcom trwająca od 85 dni wojna, modlił się w codziennym orędziu wojennym abp Światosław Szewczuk. Rozważając kolejne uczynki miłosierdzia względem duszy, zachęcał on swych rodaków, by chętnie starali się darować zadane im urazy.

Chrystus zmartwychwstał!

Drodzy bracia i siostry w Chrystusie!

Dziś jest czwartek, 19 maja 2022 r. i już 85. dzień naród ukraiński walczy z rosyjską agresją na wielką skalę.

Wojna się przeciąga… Bomby lotnicze i rakiety nadal spadają na nasze spokojne miasta i wioski. Według doniesień z frontu, najbardziej zacięte walki toczą się na wschodzie Ukrainy, w Doniecku i Ługańsku.

Wojskowi pocieszali nas faktem, że Rosjanie ponieśli całkowitą klęskę w swojej ofensywie na czterech kierunkach, a nasza armia skutecznie broni ojczyzny. Ale ataki lotnicze trwają w różnych częściach Ukrainy: w obwodach odeskim, dniepropietrowskim i mikołajowskim, które chciałyby żyć spokojnie.

Dziś w sposób szczególny modlimy się za miasto Mariupol, za tych ludzi, którzy potrzebują szczególnej uwagi wspólnoty międzynarodowej. Prosimy za tych, którzy przebywają w okupowanym Chersoniu, Melitopolu, Berdiańsku. Modlimy się i chcemy pomagać tym, którzy na różny sposób zostali poszkodowani na skutek wojny, w tym osobom przymusowo przesiedlonym, przebywającym z dala od domu i rannym. Modlimy się za naszych żołnierzy, którzy dostali się do niewoli.

Ukraina się broni, Ukraina walczy, Ukraina wygrywa. I cały świat patrzy na wolę Ukrainy, by być wolnym, niepodległym państwem.

Przebaczenie uczy nas zwyciężać zło miłością

Dziś chciałbym się zastanowić nad innym uczynkiem miłosierdzia względem duszy bliźniego, które jest być może najlepszym odzwierciedleniem miłości Boga wobec nas: nad przebaczeniem otrzymanych przewinień. Oczywiście, gdy ktoś nas obraża, krzywdzi czujemy się urażeni. Każde zło, zwłaszcza niesprawiedliwe, uderza.

Ten uczynek miłosierdzia uczy nas zwyciężać zło miłością i mówi nam, że Pan Bóg kocha człowieka, niezależnie od tego, jaki jest jego stosunek do Niego. Miłość Boga jest większa niż grzechy i zniewagi, jakie człowiek może Mu wyrządzić: „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”.

Miłość Boża leczy nasze grzechy, naszą nienawiść. Panu Bogu zależy na tym, aby zło człowieka najpierw spadło na Jego głowę. Kiedy człowiek grzeszy, obraża Pana Boga, to najpierw rani samego siebie. Miłosierdzie Boże zaś, przeciwnie, zbawia jego zło. Kiedy traktujemy bliźniego w taki sam sposób, w jaki Pan Bóg traktuje nas, ukazujemy Jego obecność pośród nas.

Przebaczając wyrzucamy zło z własnego serca

Przebaczenie z serca, zwłaszcza w relacjach osobistych, oznacza przezwyciężenie zła, które ktoś może mi wyrządzić. Często bowiem się zdarza, że ktoś mnie obraził, ale nie zdawał sobie z tego sprawy. A zniewaga, którą noszę w sercu wobec bliźniego, gnębi mnie. Kiedy więc przebaczam zniewagę, wyrzucam to wewnętrzne zło z własnego serca i zniewaga już mnie nie boli.

Ponadto, przebaczając naszą miłością, niszczymy zło i grzech. Zatem nie pozwólmy, aby nasze urazy zniszczyły nas od wewnątrz. Oby nasze urazy zniknęły dzięki mocy Bożej miłości, którą możemy przekazywać innym.

Panie, pobłogosław Ukrainę! Boże, ulecz rany zadane duszom Ukraińców przez tę trudną wojnę! O Boże, naucz nas przebaczać, zwłaszcza naszym najdroższym bliźnim!

Oby zniewagi, czy to małe czy też wielkie, nie osłabiają naszych rodzin, naszych parafii, naszych wspólnot. Niech każda obraza zostanie pokonana mocą przebaczenia w imię Boga, jako uczynek miłosierdzia dla duszy bliźniego.

Panie, pobłogosław Ukrainę! Boże, pobłogosław armię ukraińską! Boże, pobłogosław wszystkich, którzy pomagają sobie nawzajem! Ojcze, błogosław wszystkim, którzy zmagają się ze swoimi przewinieniami! Boże, błogosław wszystkim, którzy dziś bronią ojczyzny! Boże, pobłogosław naród ukraiński!

Niech błogosławieństwo Pana będzie nad wami, ze względu na Jego łaskę i miłość do ludzi, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

Chrystus zmartwychwstał! Prawdziwie zmartwychwstał!

st (KAI) / Kijów

Tags:
przebaczenieUkrainawojna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Modlitwa dnia
Dziś świętujemy...

Tu możesz poprosić zakonników o modlitwę. Wyślij swoją intencję!


Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail