Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 06/12/2022 |
Św. Mikołaja
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Irańscy chrześcijanie solidarni z protestującymi kobietami. „Niezrównana odwaga”

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei
protesty w Iranie po śmierci Mahsy Amini

YASIN AKGUL / AFP

Protest po śmierci Mahsy Amini przed irańskim konsulatem w Stambule, 21 września 2022 r.

Isabella H. de Carvalho - Agencja I.Media - 28.09.22

ALE prasówka to przegląd prasy poświęcony sprawom ważnym dla katolików z całego świata. W dzisiejszym wydaniu między innymi: irańscy chrześcijanie solidarni z protestującymi kobietami; bezkarność zabójców meksykańskich jezuitów; arabski kraj wyrzuca Caritas.

Środa, 28 czerwca 2022 r.

1. Irańscy chrześcijanie solidarni z protestującymi kobietami.
2. Bezkarność zabójców meksykańskich jezuitów.
3. Arabski kraj wyrzuca Caritas.
4. Co przyniesie spotkanie papieża z niemieckimi biskupami?
5. Kard. Zuppi honoruje sędziego zabitego przez mafię.

1Irańscy chrześcijanie solidarni z protestującymi kobietami

Irańscy chrześcijanie przyłączyli się do ruchu potępiającego ucisk kobiet w Iranie. Gwałtowne protesty w tym kraju wybuchły po śmierci 22-letniej Kurdyjki, Mahsy Amini. Kobieta zmarła wskutek pobicia w areszcie irańskiej policji obyczajowej, do którego trafiła za nieprawidłowe noszenie hidżabu.

W swoim oświadczeniu Rada Zjednoczonych Kościołów Irańskich wyraziła solidarność z rodziną zamordowanej. Zażądała także sprawiedliwego ukarania sprawców jej śmierci. W wydanym komunikacie przedstawiciele chrześcijan potępili również „systematyczny ucisk kobiet i powszechne łamanie praw człowieka” w kraju, wzywając do „zapewnienia wolności, sprawiedliwości i równych praw dla wszystkich Irańczyków”. Obowiązek noszenia hidżabu stanowi ich zdaniem „oczywiste pogwałcenie praw człowieka”.

Rada wyraziła również uznanie wobec „niezrównanej odwagi” protestujących. Demonstracje przeciw brutalności policji oraz dyskryminacji kobiet rozlały się z Iranu również na inne kraje regionu: Turcję, Irak i Syrię. Protestujące tam kobiety palą swoje hidżaby, a także obcinają włosy.

W wyniku brutalnej pacyfikacji wybuchłych demonstracji śmierć w Iranie poniosło co najmniej 76 osób. Setki kolejnych, w tym liczni dziennikarze, prawnicy i obrońcy praw człowieka, trafiło do aresztu.

Asia News, Watykan (jęz. angielski)

2Bezkarność zabójców meksykańskich jezuitów

28 września mija 100 dni od śmierci Pedro Palmy oraz jezuitów oo. Javiera Camposa i Joaquína Mory. Cała trójka została zamordowana w kościele w Cerocahui w meksykańskim stanie Chihuahua. Duchowi ponieśli śmierć przy ołtarzu, próbując ochronić Palmę, męża i ojca rodziny, przed atakiem uzbrojonego napastnika. O. Joaquín w momencie śmierci trzymał w ręku oleje, którymi prawdopodobnie chciał namaścić ukrywającego się mężczyznę.

„Śmierć sprawiedliwych nigdy nie może zostać pokryta pieczęcią bezkarności” – czytamy w artykule opublikowanym w „Desde la Fe”, piśmie archidiecezji meksykańskiej. Wzywa ono, aby pamięć o wspomnianej tragedii „zawsze przekształcała się w wezwanie do sprawiedliwości i zaczyn pokoju, ponieważ życie zabitych nie może ulec zapomnieniu”.

„Spędziliśmy 100 dni we łzach, na spotkaniach, uroczystościach, akcjach, modlitwie, refleksji, rozmowach i staraniach, aby budować pokój, który – jak mówi papież Franciszek – wymaga rzemieślniczej pracy (Fratelli Tutti, 217)” – dodaje archidiecezjalny magazyn.

Przypomina on również, że w podobnej żałobie pozostają tysiące mieszkańców Meksyku, których bliscy stali się ofiarami targającej krajem fali przemocy i przestępczości. Bezkarność sprawców tych mordów rodzi w społeczeństwie „żądanie sprawiedliwości”.

„Przemoc nie rozwiązuje problemów, ale zwiększa niepotrzebne cierpienie” – grzmiał papież Franciszek w trakcie swojej pielgrzymki do Meksyku w 2016 r. W czerwcu br., po zabójstwie w Cerocahui, Ojciec Święty wyraził w trakcie audiencji swój „ból i przerażenie”.

„Po 100 dniach czujemy wezwanie, by nadal otwierać drzwi naszych kościołów, by przyjmować i pocieszać. Czujemy się wezwani do zabierania głosu, do jednoczenia się i dialogu, do uporczywej modlitwy o sprawiedliwość i pokój” – podsumowuje „Desde la Fe”.

Desde la Fe„, Meksyk (jęz. hiszpański)

3Poza tym w przeglądzie prasy:

  • arabski kraj wyrzuca Caritas (Fides, Watykan, jęz. francuski);
  • co przyniesie spotkanie papieża z niemieckimi biskupami? (The Pillar, USA);
  • kard. Zuppi honoruje sędziego zabitego przez mafię („L’Osservatore Romano„, Watykan, jęz. włoski).

Artykuł dostępny tylko dla członków Wspólnoty Aletei

Należysz już do naszej Wspólnoty?

Uczestnictwo we Wspólnocie Aletei jest darmowe!
Możesz w każdej chwili z niego zrezygnować,
ale mamy nadzieję, że z nami zostaniesz

Zobacz, co zyskasz:

Aucun engagement : vous pouvez résilier à tout moment

1.

Możliwość wysłania intencji do 550 klasztorów, które otoczą Cię modlitwą!

2.

Dostęp do specjalnych treści i spotkań online tylko dla członków Wspólnoty

3.

Przegląd międzynarodowej prasy przygotowany przez watykańskich dziennikarzy

4.

Specjalny newsletter „List z Watykanu”

5.

Możliwość komentowania – Twoje zdanie jest dla nas ważne!

6.

Reklamy ograniczone tylko do partnerów Aletei

Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!
Twórz z nami międzynarodową Wspólnotę Aletei, by czynić siebie i świat lepszym!

Wiesz już, na co przeznaczysz adwentową jałmużnę?

Pomóż nam, tak jak inni Czytelnicy, szerzyć dobro i wiarę w Internecie. Wystarczy, że każdy wpłaci tylko 12 złotych, byśmy mogli dalej tworzyć darmowe treści, które podnoszą Cię na duchu.

Złóż adwentową jałmużnę
Tags:
ALE prasówkaIslamkobietymediaWspólnota Aletei
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Modlitwa dnia
Dziś świętujemy...

Tu możesz poprosić zakonników o modlitwę. Wyślij swoją intencję!


Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail