Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 27/03/2023 |
Św. Ernesta
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Ta parafia obchodziła właśnie stulecie nocnej adoracji. Piękna tradycja, która narodziła się w dobie prześladowań

Parafia świętego Piotra Apostoła w Zapopan w Meksyku

Omaly Darcia | Shutterstock

Redakcja - 13.03.23

Są wierni, którzy przychodzą tu pomodlić się każdego dnia...

Wielki Post to również czas jałmużny. W tym szczególnym okresie prosimy cię o wsparcie, które umożliwi nam dalszą ewangelizację i wlewanie nadziei w serca czytelników.

Kliknij, aby wesprzeć

Piękną, obchodzącą właśnie swój jubileusz tradycję opisał portal misyjne.pl. 2 marca br. minęło 100 lat od momentu, gdy w parafii pw. św. Piotra i Pawła w meksykańskim mieście Zapopan (na przedmieściach Guadalajary) rozpoczęła się nocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Co ważne, tradycja ta narodziła się w dobie nasilających się prześladowań Kościoła przez socjalistyczne władze.

To właśnie w Guadalajarze (st. Jalisco) trzy lata później wybuchło powstanie Cristeros – bunt chrześcijan sprzeciwiających się rządowym represjom. W wyniku trzyletnich, bratobójczych walk (1926-1929) śmierć poniosło wówczas ok. 90 tys. osób. Trzynaście ofiar prześladowań (m.in. Józef Sanchez del Rio oraz ks. Miguel Pro) doczekało się następnie wyniesienia do chwały ołtarzy.

Zapoczątkowana w 1809 r. przez ks. Santiago Sinibaldiego w rzymskiej bazylice Matki Bożej z Via Lata tradycja nocnych adoracji Najświętszego Sakramentu dotarła do Meksyku ok. roku 1900. W latach najzacieklejszych prześladowań Kościoła nabożeństwa te przybierały często postać skrytą. W parafii pw. św. Piotra i Pawła w Zapopanie bierze w nich udział obecnie kilkadziesiąt osób. Niektóre z nich przychodzą spotkać się z Panem Jezusem codziennie.

Kościół i adoracja są otwarte dla wszystkich, każdy może przyjść. Są osoby, które należą terytorialnie do naszej parafii, a także osoby, które terytorialnie do niej nie przynależą, ale się czują częścią naszej wspólnoty. Głównym celem [adoracji] jest przebłaganie za grzechy własne, Meksyku oraz całego świata” – tłumaczy w rozmowie z misyjne.pl ks. José Antonio, miejscowy wikariusz.

Tags:
adoracjaMeksykparafiaprześladowania
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Modlitwa dnia
Dziś świętujemy...

Tu możesz poprosić zakonników o modlitwę. Wyślij swoją intencję!


Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail