separateurCreated with Sketch.

Zakonnica oddała życie, ratując współsiostry

STORMY SEAS
whatsappfacebooktwitter-xemailnative
Redakcja - publikacja 15.05.26
whatsappfacebooktwitter-xemailnative
Brazylijska karmelitanka zginęła u wybrzeży Sycylii, próbując ratować trzy współsiostry porwane przez fale.

45-letnia s. Nadir Santos da Silva uratowała trzy zakonnice, sama tracąc życie w morzu.

Lubisz nasze artykuły?

Tragiczny finał wypoczynku nad morzem

Do dramatu doszło na południu Katanii na Sycylii. S. Nadir Santos da Silva spacerowała w wodzie razem z trzema współsiostrami ze zgromadzenia Karmelitanek Posłanniczek Ducha Świętego. Według ustaleń włoskiej policji zakonnice nagle znalazły się w głębokiej wodzie po wejściu na niewidoczny uskok w piasku.

Silne fale zaczęły je porywać. Siostry prawdopodobnie nie umiały pływać. S. Nadir bez chwili wahania ruszyła im na pomoc. Zdołała wyciągnąć trzy współsiostry na brzeg, ale sama była już skrajnie wyczerpana. Utonęła po zachłyśnięciu się wodą morską.

Jedna z uratowanych zakonnic próbowała jeszcze wyciągnąć ją z morza. Reanimacja nie przyniosła jednak skutku.

„Jej życie było nieustannym darem”

Śmierć brazylijskiej karmelitanki wywołała ogromne poruszenie w lokalnej społeczności. S. Nadir przez lata posługiwała na Sycylii i była dobrze znana wiernym.

Jej gest pośpieszenia z pomocą mówi wszystko o jej życiu, które było nieustannym darem i służbą – podkreślił arcybiskup Luigi Renna.

Zakonnica była przełożoną sióstr, które uratowała. W diecezjalnym komunikacie napisano, że jej śmierć pozostawia „ślad światła” i świadectwo miłości bliźniego aż do końca.

Bunt i oddanie się Bogu

S. Nadir pochodziła z ubogiej rodziny w Brazylii. Była ósmym z dziewięciorga dzieci. W młodości – jak sama opowiadała – była daleka od wiary. Nazywała siebie „punkiem i anarchistką”.

Jej kierownik duchowy ks. Bruno Lins wspomina, że była osobą niegodzącą się na przeciętność i powierzchowność. Przełom nastąpił, gdy jako nastolatka weszła do kościoła po doświadczeniu głębokiego kryzysu i odzyskała wiarę.

Do zgromadzenia wstąpiła w 1999 roku. Posługiwała we Włoszech, Francji i Brazylii, angażując się m.in. w formację młodych sióstr oraz pomoc chorym i ubogim.

Za motto swojej profesji zakonnej wybrała słowa Jan Paweł II: „Miłość pozwoliła mi wszystko zrozumieć”.

Lubisz nasze artykuły?

Newsletter

Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail.