Hubert Górecki i Wojciech Szuster z Żarek po skończonym egzaminie 8-klasisty poszli pograć w piłkę. Gdy wracali przez pobliski las usłyszeli dziwny jęk. Nie uciekli, ale sprawdzili źródło odgłosów. Znaleźli nieprzytomnego mężczyznę. Ułożyli go w pozycji bezpiecznej i szybko wezwali pomoc. Dzięki ich interwencji mężczyźnie nie stało się nic poważnego.
Podczas sesji Rady Miejskiej w Żarkach uhonorowano bohaterską postawę nastolatków. Na sesję zaproszono ich rodziny, kolegów ze szkoły, ratowników medycznych i strażaków z OSP. Osoby, które znały przebieg akcji prezes OSP Żarki Paweł Labocha, komendant OSP Żarki Andrzej Gzieło, ratownik medyczny Dariusz Krulik podkreśliły:
To postawa godna najwyższego uznania. Wykorzystali wiedzę, przygotowanie i opanowanie w sytuacji zagrożenia życia. Pokazali, że bohaterem można zostać niezależnie od wieku.
Młodzieżówka OSP
Hubert Górecki jest członkiem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Dzięki temu był przeszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy, a nawet miał przy sobie rękawiczki ochronne i ustnik, który jest używany do RKO.
Burmistrz Żarek Adam Zamora podziękował młodym bohaterom za ich postawę. Zaznaczył, że ich działanie to efekt wrażliwości na drugiego człowieka i szkolenia w udzielaniu pierwszej pomocy.
Źródło: Miasto i Gmina Żarki, dobrewiadomosci.net.pl








![{"rendered":"[GALERIA] Ach ta dzisiejsza m\u0142odzie\u017c… Uratowali nieprzytomnego m\u0119\u017cczyzn\u0119!"}](https://wp.pl.aleteia.org/wp-content/uploads/sites/9/2026/05/zarki-9.jpg?w=620&h=310&crop=1?resize=620,310&q=75)

