Ofiarę Mszy Świętej sprawował będzie bp Romuald Kamiński. Organizatorzy zapraszają także wszystkich darczyńców i osoby zaangażowane w budowę jej pomnika.
„Położna z Auschwitz”, która ocaliła tysiące dzieci
Stanisława Leszczyńska to jedna z najbardziej niezwykłych postaci związanych z historią niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Deportowana do obozu w 1943 r., została skierowana do pracy jako położna. W nieludzkich warunkach odebrała około 3 tysięcy porodów.
Według świadectw współwięźniarek nie odmówiła pomocy żadnej kobiecie. Sprzeciwiała się również nakazom zabijania nowo narodzonych dzieci. Po wojnie spisała swoje wspomnienia w poruszającym „Raporcie położnej z Oświęcimia”, który do dziś pozostaje jednym z najbardziej przejmujących świadectw obozowej rzeczywistości.
Od kilku lat trwa jej proces beatyfikacyjny.
Msza święta w Warszawie
Msza święta w intencji darczyńców i budowniczych pomnika Stanisławy Leszczyńskiej oraz o jej rychłą beatyfikację odbędzie się:
24 maja 2026 r. o godz. 12.30: Bazylika Katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennikaprzy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie.
Ofiarę Mszy Świętej sprawował będzie bp Romuald Kamiński.
Organizatorzy zachęcają do wspólnej modlitwy wszystkich, którym bliska jest pamięć o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej oraz troska o ochronę życia i godność człowieka nawet w najbardziej dramatycznych okolicznościach historii.
Więcej informacji o Stanisławie Leszczyńskiej oraz jej procesie beatyfikacyjnym można znaleźć na stronie: Fundacja im. Stanisławy Leszczyńskiej










