separateurCreated with Sketch.

Bp Romuald Kamiński odprawi mszę o beatyfikację Stanisławy Leszczyńskiej

whatsappfacebooktwitter-xemailnative
Redakcja - publikacja 22.05.26
whatsappfacebooktwitter-xemailnative
W sobotę 24 maja 2026 r. w Warszawie zostanie odprawiona Msza Święta w intencji rychłej beatyfikacji Stanisławy Leszczyńskiej – legendarnej położnej z Auschwitz.

Ofiarę Mszy Świętej sprawował będzie bp Romuald Kamiński. Organizatorzy zapraszają także wszystkich darczyńców i osoby zaangażowane w budowę jej pomnika.

„Położna z Auschwitz”, która ocaliła tysiące dzieci

Stanisława Leszczyńska to jedna z najbardziej niezwykłych postaci związanych z historią niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Deportowana do obozu w 1943 r., została skierowana do pracy jako położna. W nieludzkich warunkach odebrała około 3 tysięcy porodów.

Według świadectw współwięźniarek nie odmówiła pomocy żadnej kobiecie. Sprzeciwiała się również nakazom zabijania nowo narodzonych dzieci. Po wojnie spisała swoje wspomnienia w poruszającym „Raporcie położnej z Oświęcimia”, który do dziś pozostaje jednym z najbardziej przejmujących świadectw obozowej rzeczywistości.

Od kilku lat trwa jej proces beatyfikacyjny.

Msza święta w Warszawie

Msza święta w intencji darczyńców i budowniczych pomnika Stanisławy Leszczyńskiej oraz o jej rychłą beatyfikację odbędzie się:

24 maja 2026 r. o godz. 12.30: Bazylika Katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennikaprzy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie.

Ofiarę Mszy Świętej sprawował będzie bp Romuald Kamiński.

Organizatorzy zachęcają do wspólnej modlitwy wszystkich, którym bliska jest pamięć o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej oraz troska o ochronę życia i godność człowieka nawet w najbardziej dramatycznych okolicznościach historii.

Więcej informacji o Stanisławie Leszczyńskiej oraz jej procesie beatyfikacyjnym można znaleźć na stronie: Fundacja im. Stanisławy Leszczyńskiej

Newsletter

Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail.

Tags: