Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 06/12/2023 |
Św. Mikołaja
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Kościół w Polsce: dzień pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

WOJCIECH POLAK

Karol Porwich/East News

Katolicka Agencja Informacyjna - 16.02.22

„Wyrazem naszego wsparcia dla skrzywdzonych niech będzie podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła” – pisze abp Wojciech Polak.

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 4 marca, Kościół w Polsce po raz szósty będzie przeżywał Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Jest to duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, która służy kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc w towarzyszeniu osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi tego konsekwencjami.

Prymas Wojciech Polak, koordynujący na terenie Kościoła w Polsce kwestię oczyszczenia i przeciwdziałania przemocy seksualnej ze strony duchownych wobec małoletnich i osób bezbronnych, apeluje o „włączenie się w modlitwę w naszych wspólnotach parafialnych, m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej„, jak również poprzez „podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych”. Wzywa też do „zrozumienia, przyjęcia osób zranionych i ich bolesnej historii”.

„Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła. Skrzywdzeni, niezależnie od tego kto był sprawcą ich krzywdy, mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia” – apeluje abp Polak, który jest koordynatorem ds. ochrony dzieci i młodzieży z ramienia Konferencji Episkopatu Polski. Komunikat prymasa ma zostać odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach w najbliższą niedzielę, 27 lutego br.

Zostały również przygotowane specjalne materiały liturgiczne i rozważania na tegoroczny Dzień modlitwy i pokuty, które do duszpasterzy i wiernych dotrą w postaci specjalnych insertów do wszystkich tygodników katolickich.

Komunikat delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

W najbliższy piątek, 4 marca, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, Kościół w Polsce po raz szósty będzie przeżywał Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Ta duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, służy kształtowaniu naszych sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc do naszego częstego duchowego towarzyszenia osobom, które zostały zranione i zmagają się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy.

Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w naszych wspólnotach parafialnych, m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Wyrazem naszego wsparcia dla skrzywdzonych niech będzie również podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych, nade wszystko zaś postawa otwartości i zrozumienia, przyjęcia osób zranionych i ich bolesnej historii.

Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła. Skrzywdzeni, niezależnie od tego kto był sprawcą ich krzywdy, mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia.

+ Wojciech Polak, arcybiskup metropolita gnieźnieński, prymas Polski, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

KAI/ks

Tags:
abp Wojciech Polakmolestowaniepokutapolski kościół
Modlitwa dnia
Dziś świętujemy...

Tu możesz poprosić zakonników o modlitwę. Wyślij swoją intencję!


Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail